Suma wszystkich bio-belków

W Hiszpanii dzień warto powitać kieliszkiem cavy – katalońskiej odpowiedzi na szampana. Moim zdaniem ten musujący trunek ma przewagę nad najsłynniejszym francuskim winem, bo można go pić bez „spiny”, a przy tym czuć się jak w eleganckim fraku. A używając niezamierzonych rymów – bąbelki z hiszpańskiej butelki są weselsze i zuchwalsze.

Jesteśmy u progu lata i z pewnością jednym z celów wakacyjnych podróży będzie słoneczna Hiszpania. Gdybym miał rekomendować konkretny kierunek, to polecam… cały kraj. Wszędzie bowiem można trafić na świetne wina i doskonałe potrawy. A idealny pomysł na wakacje to styl eko i bio. Taki wariant hiszpańskich wakacji można zacząć już w Polsce, racząc się przed wylotem butelką organicznej cavy z winnicy Sumarroca (dostępne u importera Winestory).

Sumarroca to winnica położona w regionie Penedes. Filozofię rodziny Sumarroca można streścić w jednym zdaniu: połączenie tradycji, emocji i wiedzy przy wprowadzaniu innowacji, bez poświęcania wyjątkowej osobowości i stylu winnicy. Założył ją w latach osiemdziesiątych XX wieku Carlos Sumarroca i nadał kierunek rowoju.

Winnica znajduje się na terenie posiadłości Moli Coloma, w sercu regionu Penedes, pomiędzy Barceloną w Tarragoną, nad rzeką Anoia. Winnice zlokalizowane są w trzech parcelach: Molí Coloma, Heretat Sabartes i Finca Sumarroca. Zajmują one łącznie 464,8 ha. To sprawia, że każda kropla wina w butelce z ich logo powstała wyłącznie z soku owoców uprawianych na tych działkach.

Zasadą obowiązującą w Sumarroca od początku jest poszanowanie środowiska naturalnego. Jako jedną z pierwszych, którzy zastosowali feromony jako naturalną formę zwalczania szkodników winorośli. W ciągu czterech lat uzyskali certyfikaty uprawy ekologicznej i w 2018 roku ich produkty mogły być oficjalnie oznaczone jako ekologiczne. Po posadzeniu odmian opornych na szkodliwe szczepy grzybów, winnica rozpoczęła eksperymentalny projekt, uzgodniony z Katalońskim Instytutem Winnic i Wina, mający na celu zbadanie, w jaki sposób rozwijają się te odmiany w dwóch winnicach: Sumarroca i Molí Coloma.

Jaki skutek dla środowiska ma takie odpowiedzialne podejście? Otóż w Finca Sumarroca znajduje się 200 ha lasu, które są płucami dla całego regionu Penedès. W okolicach winnicy pojawiły się dawno niewidziane tam od dawna i zagrożone wyginięciem gatunki płazów. W ostatnich latach zauważono również siedliska kaczek  gatunku collverd i cabusset oraz obecność czapli siwej. Część winnicy znajduje się w granicach Sieci Naturalnej 2000, będąc ważnym obszarem gniazdowania orła Bonelliego.

W winnicy wytwarza się pełną gamę win: spokojne białe, różowe i czerwone oraz doskonałe musujące cavy. Charakterystyczne, pięknie zaprojektowane etykiety kryją wina pełne aromatów i smaków o niekończącym się finiszu w ustach. Cavy z Sumarroca przynoszą elegancję z odrobiną szaleństwa. Frak i czerwone trampki? O tak!

Klasyczna Cava Summaroca to trunek klasy Reserva, który dojrzewał na osadzie przez ponad 24 miesiące. Dodatkowo po usunięciu osadu, trunek czeka w winnicy na swojego klienta jeszcze trzy miesiące. Wino zostało nagrodzone tytułem „Best Cava” podczas Mundus Vini, a tym roku złotym medalem podczas konkursu Berliner Wine Trophy 2021, gdzie o laury walczyło 7 tysięcy win od 2 tysięcy producentów z 41 krajów.

Cava Sumarroca Brut Reserva to kupaż tradycyjnych szczepów: macabeo, parellada i xarel.lo z niewielkim dodatkiem chardonnay (ok. 7%). Ma jasnożółty kolor, a w kieliszku tworzy subtelną suknię delikatnych bąbelków. Pachnie soczystymi jabłkami w cytrynowym sosie z nutami ciasta drożdżowego. W ustach kwasowość jabłek jest muśnięta cytrynowym zestem. Orzeźwiająca i bardzo smaczna. Dwa lata na osadzie nadały jej poważnej struktury, a owocowe aromaty czynią z niej doskonały aperitif. Ta cavą można rozpoczynać każdy weekend.

A najlepiej weekend w łóżku z książką. Tak, która pobudzi nas do wstania, kiedy już dotrzemy do jej końca. Kilian Jorden Burgada to kataloński biegacz górski,a nrciarz, kolarz górki, duathlonista i crossduathlonista. Trzykrotnie wygrywał wyścig Skyrunner World Series. To niezwykły człowiek, którego psaja w pokonywaniu przeszkód i osiąganiu załączonych celów jest już legendarna. Słynie przede wszystkim z wbiegania i zbiegania z gór w rekordowym czasie. W szalonym tempie pokonał już Kilimandżaro, Olimp, Matterhorn i Mont Blanc. A pięć lat temu na Mont Blanc wbiegł i zbiegł dwukrotnie w czasie poniżej 12 godzin.

Jego książka „Biec albo umrzeć” to nie biografia, ale opowieści o jego wyczynach. Każdy rozdział przynosi inną historię pokonywania ograniczeń fizycznych i psychicznych. To dowód na uparte dążenie do obranych celów. Dla niego wyzwanie to filozofia życia.

Dlatego, kiedy już butelka cavy od rodziny Sumarroca będzie pusta warto wskoczyć w wygodne ciuchy i chociaż przejść się na długi spacer. Po takiej lekturze, ośmieleni bąbelkami na pewno poczujemy, że świat stoi przed nami otworem. Wystarczy sięgnąć.

Wino poznałem w ramach cyklu „Degusta España!”, której patronuje Ambasada Hiszpanii.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s