Wino i wyobraźnia

Orzeźwienie, burza aromatów i pełen smak – tego oczekujemy latem od białych win. Ostatnio coraz częściej także tego, żeby winogrona, z których się je produkuje pochodziły z upraw organicznych. To bardzo nowoczesny trent, który eksplodował na całym świecie. Skoro mamy dbać o planetę, to konsekwentnie. Także wybierając wina. Najlepiej dwa, o których piszę. Pierwsze ma świetnie zaprojektowaną etykietę i niezwykle interesująca zawartość. Drugie pochodzi z małej apelacji w okolicach Barcelony i gwarantuje stuprocentowe orzeźwienie .

Pierwsza wizyta w winnicy Marqués de Riscal zawsze kończy się oszołomieniem już od pierwszego wejrzenia, bowiem budynek winiarni zaprojektowany został jakby pochodził z filmu science fiction. „Miasto Wina”, bo tak go nazwano (projekt Franka O. Gehry’ego) otwarto w 2006 roku. Pośrodku winnych krzewów wylądował futurystyczny statek kosmiczny.

Marqués de Riscal założono już w 1858 roku, a pierwsze butelki trafiły do smakoszy w 1862 roku. Ciekawostką jest to, że w roku 2015 roku zorganizowano degustację 114 roczników prywatnej kolekcji Marqués de Riscal z profesjonalistami z branży z całego świata. I było tam wino z pierwszego rocznika! Dziś ich wina można kupić w ponad 110 krajach.

Jak wspomniałem Marqués de Riscal został założony w XIX wieku przez D. Guillermo Hurtado de Amézaga. Od tego czasu świat się zmienił, wino ewoluowało, ale co pozostało niezmienne u tego hiszpańskiego producenta to podejście do produkcji. No, ale skoro założenie winnicy nazywają tam spełnieniem snu, to produkują tam wyśnione wina. Pod marką Marqués de Riscal znajdziemy wina w czterech apelacji: Rioja, Kastylia i Leon, Getariako Txakolina oraz Rueda. I właśnie z tej ostatniej pochodzi Organic Sauvignon Blanc 2020, który chcę przestawić.

Marqués de Riscal rozpoczyna w 1972 roku produkcję pierwszych białych win z Ruedy. W 1974 roku wprowadził w ten obszar francuską odmianę sauvignon blanc. Powszechnie uznaje się, że od 1980 roku jest to jedna z winnic, która napędza tworzenie D.O. Rueda. Dość powiedzieć, że posiadają największy areał winnic w tej apelacji – 330 ha.

Organic Sauvignin Blanc 2020 to wino wręcz zniewalające aromatami. Sukces w uprawie tej odmiany winogron to suma wielu czynników – od położenia, gleby po metody produkcji, które na początku wspomagane były doświadczeniem winiarzy z Australii. Dlatego mamy w butelce wino złożone i pełne. Wykorzystano w nim całą winiarską wiedzę i doświadczenie, co zaowocowało dwoma złotymi medalami: Ecoracimo Awards i Munus Vini oraz wysokimi notami winiarskich krytyków.

W kieliszku trafiamy na burzę aromatów cytrusowo-jabłkowych z nutą świeżo ściętej łąki. W ustach ożywcza kwasowość z odrobiną cukru jakbyśmy gryźli cystynę umoczoną w syropie ananasowym. Wino ma długi finisz i z całą pewnością wywołuje uczucie pełnego orzeźwienia z mineralną nutą. Nic lepszego na aperitif nie znajdziecie tego lata.

Drugie wino pochodzi z niewielkiej apelacji Alella, gdzie dominującą odmianą jest pansa blanca, czyli znany z produkcji musującej cavy szczep xarel.lo. W winnicy zajmuje prawie 80% powierzchni wszystkich białych winorośli. Zawdzięczamy mu poważną strukturę w cavie i wyrazistą kwasowość.

Winnica Alta Alella Mirgin położona jest niedaleko Morza Śródziemnego, kilka kilometrów od stolicy Katalonii – Barcelony. W związku z tym, że wszystkie winogrona zbierane są ręcznie, w pracę zaangażowana jest cała rodzina winiarzy Pujol-Busquets Guillen. Josep Maria i Cristina spędzili całe życie w winnicy i takie winiarskie DNA przekazali swoim córkom Mireii i Georginie. Winnica była ich placem zabaw i to zrodziło prawdziwą miłość do przyrody. Dlatego przyznają, że nieustannie chcą udoskonalać i zagłębiać się w rolnictwo ekologiczne, aby uzyskać najczystsze winogrona i wina. Dowodem na to jest jedna z serii produkowanych tu win nosząca nazwy ptaków, które żyją w położonym nieopodal Parku Krajobrazowym Serralada de Marina.

Wino Organic PB Alta Alella to, jak wspomniałem przykład jak świetnie opanowano tu siłę odmiany pansa blanca. Pamiętacie jabłka i gruszki zrywane u babci w ogrodzie, takie jeszcze nie do końca dojrzałe, lekko twarde, ale już soczyste? To właśnie owo wino tak pachnie. A potem ukradkiem ogołacane krzaki agrestu? To jest ten smak! I jeszcze z nutką ziół jakie przynosił wietrzyk znad sąsiedniej grządki. To wino aromatami przypomniało mi najwspanialsze wakacje – lato u babci. Czy potrzebna jest lepsza rekomendacja dla wino organicznego?

Skoro wspomniałem swoje nastoletnie wakacje, to od razu przyszła mi do głowy książka firmowana dwoma nazwiskami – poety Pablo Nerudy i Isidio Ferrery, jednego z najważniejszych współczesnych ilustratorów w Hiszpanii. To pozycja ciekawa, bo zawiera pytania jakie przez całe życie zapisywał chilijski poeta. A pytał o wszystko – o przyrodę, przedmioty, historię, ziemię, słońce, zabawki, stroje i o… siebie. Komu je zadaje? Światu, choć jest przekonany, że odpowiedzi nie uzyska. Ale nadziei nie traci i nieustannie pyta, jak dziecko ciekawe wszystkiego, co widzi. Te pytania wypływające z takiej ciekawości są niezwykle filozoficzne. Ponadto zaskakuje ich bezpośredniość.

Cudownie je zilustrował Isidio Ferrera. Podjął intelektualne wyzwanie Nerudy i nadał swoim pracom poetycko-plastyczny wyraz. Mamy, my czytelnicy, okazję do uczestniczenia w czymś w rodzaju spektaklu w trójwymiarowym teatrze. I tę trójwymiarowość nadać książce samodzielnie. Tak, jak pytania Nerudy były inspiracją dla Ferrery, tak subtelne czarno-białe prace ilustratora nakłaniają nas do pojęcia próby odpowiedzi. Przy kieliszku wina, na leżaku i w towarzystwie przyjaciół może się to zamienić w ciekawe intelektualne doświadczenie, lepsze od gry w scrabble.

Wino poznałem w ramach cyklu „Degusta España!”, której patronuje Ambasada Hiszpanii.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s