W tempie tempranillo

Lubię hiszpańskie El clasico. Ale nie chodzi o słynne mecze pomiędzy piłkarzami z Barcelony i Madrytu. Więcej emocji znajduję w butelkach iberyjskich win niż gonitwie za piłką, więc klasyczne odmiany winogron, które dojrzały w ciepłym klimacie najbardziej ikonicznych regionów winiarskich zawsze przynoszą radość. Tym razem zaczniemy w Nawarze, a zakończymy w Ribera del Duero zaglądając do butelki z regionu Rioja.

Z tej trójki najbardziej na północ leży Nawarra. Uprawia się tutaj głównie tempranillo, które miesza się często z gronami cabernet saunignon i merlota. Z kolei z garnachy wytwarza się soczyście kwasowe rose. Pireneje schładzają klimat i dzięki temu winogrona zyskują sporą dozę koniecznej kwasowości.

Przykładem świetnego wina z tego regonu jest Bodegas Ochoa 8A La Foto de 1938 w roczniku 2016. Na etykiecie znajduje się fotografia ze wspomnianego w nazwie 1938 roku. Jest na nim Adriano Ochoa, założyciel winnicy. Z kolei „8A” oznacza ósme pokolenie rodziny winiarzy, czyli Adrianę Ochoę, która firmuje tę serię. Wino stworzono z winogron odmian tempranillo, graciano, merlot i garnacha. Dziewięciomiesięczny kontakt z francuskimi i amerykańskimi beczkami nadało mu nut skórzanych, a dojrzewanie w butelce przyniosło aromaty ściółki leśnej i tytoniu. Sporo w tym winie jeszcze się zadzieje w ciągu kilku lat, bo kwasowość i żywotne garbniki ścierają się ze sobą w tym niemal atramentowym trunku.

Rioja jest regionem – symbolem Hiszpanii. To pierwsze skojarzenie z tym krajem każdego, kto zaczyna swoją przygodę z winem. Etykiety oznaczone tą nazwą są najchętniej wybierane pośród butelek na iberyjskiej półce w marketach. Region ominowany jest przez winogrona odmian czerwonych. Królem jest tu tempranillo, a wicekrólem garnacha, ale w kupażach znajdziemy także graciano i mazuelę. Czerwona Rioja to wino bardzo skoncentrowane, długo macerowane i fermentujące w dębowych beczkach i dojrzewające długo także w dębinie. Niezwykle ekstraktywne i z pełnym ciałem.

Weźmy, na przykład Bodegas Vivanco Reserva 2014. To mieszanka tempranillo z 10% dodatkiem graciano. Mieszanie odbywa się już po winifikacji, a ta przebiega we francuskich barrique. Potem trunek trafia do amerykańskich beczek i ostatecznie po zabutelkowaniu nabiera charakteru przez dwa lata leżakując w piwnicach. Efekt tych zabiegów jest zachwycający. Wino jest potężne, ale nie przytłaczające. Wita aromatami wiśni, suszonej jeżyny i tytoniu. W smaku lekko słodkawe, dymne, leśne i grzybowe. Garbniki potężne, ale już nieco przyczesane.

Ribera del Duero zwykle walczy z Rioją o sympatię winopijców. Tutaj także dominuje tempranillo. Uprawia się także cabernet sauvignon i malbeca, ale są rzadko używane do produkcji win. Winiarze zwykle tworzą wina z silnie owocowymi aromatami, a długie dojrzewanie w amerykańskim dębie wygładza smak.

Hermanos Pérez Pascuas Viña Pedrosa 2017 to tempranillo, które spędziło 18 miesięcy w beczkach. Jest krągłe, choć jest w nim jeszcze potencjał na dojrzewanie. Są już aromaty kawy, tytoniu, a nawet nuty mięsne, to jednak wyraźna kwasowość sugeruje możliwości rozwoju.

Tak potężne wina potrzebują bardzo emocjonującej literatury. Misja, gonitwy, pojedynki, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące suspensy. Znajdziecie to wszystko w powieści Arturo Pereza-Reverte „Misja – Encyklopedia”. Akcja dzieje się w XVIII wiecznej Europie. Dwóch akademików postanawia wyruszyć z Madrytu w poszukiwaniu słynnej francuskiej Encyklopedii, księgi zakazanej. Kościół wyklął ja jako heretycką, zatem budzi wielką ciekawość poszukiwaczy przygód i ludzi ciekawych świata. Wędrówka bibliotekarza i admirała obfituje w przygody i przemienia się w walkę dobra ze złem.


Wina poznałem w ramach cyklu „Degusta España!”, której patronuje Ambasada Hiszpanii. Tematyczną degustację poprowadził z samej Hiszpanii Ferran Centelles, wielokrotnie nagradzany, między innymi, tytułem Hiszpański Mistrz Sommelierów (2006), laureat Hiszpańskiej Narodowej Nagrody dla Gastronomii (2011), tytułem Profesjonalista Roku (2013) oraz Outstanding Alumni szkoły WSET Wine & Spirits Education Trust.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie degusta-logo.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wfspain.png

Dziękuję organizatorowi za butelki do degustacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s