Stu i jeden

Któż nie lubi gorącej Hiszpanii z jej wielowiekową kulturą, kuchnią i winami? To cel wielu urlopowych wypraw i bohater niezliczonych najlepszych wspomnień. Warto odwiedzić ten gorący kraj na Półwyspie Iberyjskim. Jeśli nie chcecie czekać do kolejnych wakacji, zapraszam do lektury kilku najbliższych wpisów, w których pierwsze skrzypce zagrają hiszpańskie wina. Aby nam się lepiej podróżowało, spojrzymy od razu na świat przez butelkę różowego wina.

W 1995 roku 101 winiarzy z regionu León postanowiło uratować zamierające winiarstwo w miejscowości Gordoncillo. Wpadli na pomysł przekształcenia starych, nieproduktywnych i rozproszonych winnic w dochodowy biznes. Spółkę zarejestrowano 22 kwietnia 1995 roku jako „Gordonzello S.A.” łącząc w całość 305 akrów ziemi. Przez kolejne trzy lata prowadzono nasadzenia winorośli. Dowodem na sukces pomysłu jest fakt, że w 2002 roku wybudowano tam nową winiarnię. Z perspektyw czasu widać, że inicjatywa zdesperowanych winiarzy przyniosła oszałamiający efekt i przywróciła Gordoncillo na winiarską mapę regionu i kraju. W tym roku przedsięwzięcie obchodzi ćwierćwiecze istnienia, a wina zdobywają regularnie wysokie i najwyższe noty w konkursach oraz entuzjastyczne opinie krytyków. Jak widać stu i jeden winiarzy miało rację łącząc siły. W Bodegas Gordonzello w nowoczesnych warunkach tworzy się wina nowoczesne. Świeże, soczyste biele, beczkowane czerwienie i interesujące róże.

Winnice Gordonzello dziś to 205 ha upraw podzielonych na 8 działek, zróżnicowanych pod względem odmiany i orientacji, co gwarantuje bardziej progresywne dojrzewanie. Krzewy rosną na wysokości 750 m n.p.m. na terenie apelacji D.O. Tierra de León, w części południowej.

Najważniejsze szczepy uprawiane w Gordonzello, to rodzime odmiany: prieto picudo i albarín. Do tego ochodzą jeszcze: tempranillo i mencía oraz verdejo.

Winogrona odmiany prieto picudo

Różowe wino „Gurdos 2019” powstało z winogron prieto picudo. Ta odmiana ma małe, stożkowate owoce gęsto upakowane na kiści. Zwykle winogrona są słodkie, mają intensywnie ciemną skórkę. Są doskonałym materiałem do produkcji bogatych win czerwonych oraz młodych, intensywnych różowych.

„Gurdos 2019” powstało przy zastosowaniu metody karbonicznej. Oznacza to, że winogrona nie są zgniatane i fermentacja zaczyna się wewnątrz owoców. Po osiągnięciu 2-3% alkoholu pękają i uwalniają sok. Wino ma intensywny malinowy kolor, czyli samym kolorem zdobyło już moją sympatię. Jest niezwykle aromatyczne, pachnie dojrzałymi truskawkami i wiśniami. W ustach zrównoważone, z wyczuwalnym cukrem resztkowym, który podbija smak truskawek, a kwasowość kieruje smak ku czerwonym porzeczkom. Cukru jest tylko 5 gramów, ale ma się wrażenie, że nieco więcej. Metoda wytwarzania sprawia, że wino ma lekką, ale wyraźną strukturę i budowę.

Do tego wina Asia podała dzikiego łososia pacyficznego z pesto z bazylii i nerkowców oraz purre z filetowych ziemniaków z kroplami sosu chrzanowego. Całości dopełniła zielona sałata.

A potem, gdy w butelce została jeszcze odrobina „Gurdos 2019”, przeczytałem fragment książki Jaume Cabre „Wyznaję”. Ten Katalończyk stworzył książkę wielowątkową. Głównym bohaterem powieści jest Adrian Ardévol, humanista z krwi i kości. Żyje pośród literatury i muzyki. Jest w „Wyznaję” chyba wszystko, co spotkać może człowieka – okrucieństwo i wielka miłość, ale to nie romans. To skrupulatnie zbudowana powieść o pasji. Rozciągnięta w czasie, splatająca mnóstwo wątków. Do lektury tej książki potrzebne jest skupienie, uwaga, spora wrażliwość i nieco oczytania. Ale, wierzcie mi, warto jej poświęcić kilka wieczorów.

Wino poznałem w ramach cyklu „Degusta España!”, której patronuje Ambasada Hiszpanii. Tematyczną degustację poprowadziła z samej Hiszpanii Almudena Alberca MW.

Dziękuję organizatorowi za butelkę do degustacji.

Wkrótce kolejny odcinek i nowe wino.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s