Baśniowe z Palatynatu

Kto nie lubi sauvignon blanc? Aromaty i ta zbalansowana kwasowość ze smakiem egzotycznych owoców uwiedzie każdego. Skuszeni takimi wrażeniami szukamy zwykle butelki sauvignion z Nowej Zelandii, zapominając, że doskonałe wina z tej odmiany potrafią robić także na Starym Kontynencie.

Przykładem sauvignon blanc, który z powodzeniem oddaje styl zamorskich butelek jest ten, pochodzący z niemieckiej winnicy rodzeństwa Ruth i Ralfa Anselmannów. Pierwsza pisemna wzmianka o rodzinie Anselmannów pochodzi z 1126 roku. Przełomowym okazał się rok 1959, kiedy to senior rodu, Werner Anselmann postanowił zintensyfikować sprzedaż własnego wina w butelkach. Obecnie w Weingut Anselmann na ponad 150 hektarach winnic uprawianych jest około czterdziestu odmian winogron. Klimat południowego Palatynatu i idealne gleby stwarzają optymalne warunki dla winorośli.

Ralf Anselmann

Kiedy zdamy sobie sprawę, że rodzina Anselmann wytwarza wino od tak dawna, to nie dziwi, że na ich koncie każdego roku pojawia się regularnie kilka nowych medali, tytułów i nagród przyznanych winom z charakterystycznym herbem na etykiecie. Medale wszystkich kolorów zdobywają w ponad dwudziestu krajach świata. Na dodatek są podwójnymi laureatami Nagrody Krajowej Rządu Nadrenii i Palatynatu oraz Federalnej Nagrody dla najlepszego winiarza roku 2010. Wina Anselmannów napijecie się pośród chmur, na pokładzie samolotów Lufthansy. Kilka razy były oficjalnymi trunkami narodowej reprezentacji olimpijskiej (będą także w Tokio w 2021 roku).

Dziś Winnica Anselmann jest jedną z największych i najlepiej wyposażonych prywatnych winnic w Niemczech. Winorośla uprawiane są z poszanowaniem natury, a nad jakością produkcji czuwają najwyższej klasy enolodzy – mistrzowie winiarskcy Stefan Mentz, Hans Becker i Alexander Haritonov oraz zespół doświadczonych pracowników.

Sauvignon blanc jest jedną z najcenniejszych odmian białego wina na świecie i wspomniano o nim we Francji już w 280 r ne. Małe, gęsto „upakowane” w kiści winogrona osiągają pełną dojrzałość tylko w ciepłych miejscach. Ta odmiana czuje się komfortowo na południu Palatynatu, na Południowym Szlaku Wina.

Wina z tej odmiany mają delikatny bukiet i bardzo dużą różnorodność aromatów. Oprócz aromatów owocowych, takich jak: czarna porzeczka, cytrusy i marakuja, można również wyczuć waniliowy smak gałki muszkatołowej. Ci, którzy wolą świeże wina z niepowtarzalną nutą mineralną, będą zachwyceni tą odmianą winogron.

W butelce „Anselmann Sauvignon Blanc 2019” odnajdziemy aromaty ananasa, liczi i marakui z nutami agrestu. Wino ma pełny smak, kwasowość doskonale wyrównaną cukrem resztkowym sprawiającym, że w odpowiedniej temperaturze (8-10 st. C) orzeźwia. Nie bez znaczenia jest też delikatna mineralność jaką pozostawia w ustach. Temu winu trudno cokolwiek zarzucić i, myślę, że nie ma sensu szukać dziury w ideale. Rodzina Anselmannów wie najlepiej jak stworzyć wino, które zachwyci i wleje w nas sporo optymizmu. Wino jest wręcz baśniowe. Picie tego wina to prawdziwy przykład „wprowadzania elementu baśniowego” do organizmu, parafrazując znane powiedzenie.

Wino pochodzi z selekcji Basi Lejkowskiej, a możecie go spróbować w krakowskiej restauracji „Vintage”. Teraz także za moim pośrednictwem w swoim domu. Zadzwońcie: 515 345 074.

Świetnie pasuje na taras czy piknik na łące. Nie wymaga dodatku jedzenia, ale z owocami morza i rybami sprawdzi się wyśmienicie.

Spróbujcie, wylegując się na leżaku z kieliszkiem tego wina, przeczytać komiks. Właśnie ukazało się trzecie wydanie pierwszego tomu kultowej serii fantasy „Thorgal”. Początek historii Thorgala ukazał się najpierw w odcinkach w marcu 1977 roku na łamach belgijskiego magazynu „Tintin”. Polscy czytelnicy mogli śledzić jego losy rok później regularnie w czasopiśmie „Relax”. Pierwsza opowieść nosi tytuł „Zdradzona czarodziejka”. Młody Thorgal zostaje skazany na śmierć przez króla Wikingów, Gandalfa Szalonego. Skazańca ratuje tajemnicza, rudowłosa kobieta, która chce wykorzystać Thorgala do zemsty, którą poprzysięgła Gandalfowi. Thorgal trafia do magicznej doliny, w której czas stanął w miejscu. Rajski ogród zamieszkują trzy siostry, które chcą zatrzymać u siebie Thorgala na zawsze, jednak on pragnie wyrwać się z tego więzienia. Co było dalej? Przeczytacie w komiksie i niewykluczone, że zakochacie się w tej historii.

36 tomów „Thorgala” narysował Grzegorz Rosiński w latach 1977-2019, a o sukcesie serii niech świadczy fakt, że „Thorgala” tłumaczono na język: czeski, niderlandzki, angielski, turecki, rosyjski, koreański, włoski, hiszpański, duński, szwedzki, norweski, niemiecki, portugalski, bretoński, arabski, serbski i grecki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s