Riesling Rocks!

Robert Parker pisząc o winnicy Carl Loewen używa słowa „excellent”, a powstającym tam rieslingom przyznaje wysokie noty. Dobrze piszą o nich: Jancis Robinson i James Suckling. Nie ma się zresztą czemu dziwić – to wina wręcz doskonałe. Łączące delikatność z charakterem. Arystokracja z pokolenia na pokolenie.

Filozofia właścicieli winnicy opiera się na tradycji, którą interpretują we współczesny sposób. Historia winnicy sięga 1803 roku, kiedy w wyniku sekularyzacji majątków kościelnych za czasów Napoleona, przodkowie obecnych właścicieli kupili winnice w Maximiner Klosterlay. Stąd pochodzi butelka „Carl Loewen Mosel Maximin Klosterlay Erste Lage Riesling 2018”, o której dziś piszę.

Źródło: Euromag

Ta winnica jest niezwykła. Zaraz przy brzegu Mozeli zaczyna się strome zbocze o nachyleniu 65%. Od zachodu na winnice wpływa Mozela by dalszym zakolem płynąć w kierunku Leiwen. Otwarte zachodnie skrzydło Maximin Klosterlay pozwala popołudniowemu słońcu ogrzewać znajdującego się tutaj Blauschiefera, czyli skałę wulkaniczną powstałą z bazaltu. W nocy bezpośrednia bliskość Mozeli utrzymuje przyjemne ciepło. Niezwykłym jest dobre zaopatrzenie w wodę tej winnicy. Nawet w najsuchszym lecie, jest tutaj wystarczająco dużo wody dla wzrastających winorośli.

Riesling Maximin Klosterlay jest fermentowany i stworzony w tradycyjnym mozelskim stylu. Po bardzo późnym winobraniu odbywa się spontaniczna fermentacja. Na koniec wino leżakuje na drożdżach aż do napełnienia butelek. Rezultatem jest riesling, który swoją upajającą elegancją i pokaźną siłą, pokazuje idealną harmonię. W nosie delikatne nuty cytrusowe z dominantą mineralności. W ustach orzeźwiający i zrównoważony. I choć wszystko jest w nim delikatne, to jednak owocowość jest pełna, a struktura wyraźna i czysta.

Skontrastujmy tego arystokratycznego rieslinga z książką o człowieku, który porównywany jest do Edisona, Forda czy Jobsa. Mowa o Elonie Musku, zuchwałym przedsiębiorcy o sile króla Midasa. Wszystko, czym się zajmie zamienia w złoto. Ostatnio dzięki niemu NASA mogła ponownie wysłać ekspedycję w kosmos. Jego firma Space X zapoczątkowała tym samym nową erę załogowej eksploracji przestrzeni kosmicznej. Zanim rakieta Muska pokonała przyciąganie ziemskie poznaliśmy geniusz biznesmena dzięki jego wcześniejszym pomysłom: system płatności PayPal i koncern samochodowy Tesla Motors.

Jego biografie miała się najpierw nie ukazać nigdy, bo Musk planował wykupienie praw do jej publikacji. Potem jednak zdanie zmienił i Ashlee Vance, publicysta specjalizujący się w nowoczesnych technologiach dostał zielone światło. Ile w tym pomyśle blokady było marketingu, a ile obaw o swoją prywatność, nie dowiemy się nigdy. Wszak Musk to biznesmen totalny. Myśli niestandardowo, dzięki czemu odnosi sukcesy we wszystkim, czym się zainteresuje.

Ashlee Vance, autor jego biografii, przeprowadził wiele rozmów z rodziną, przyjaciółmi i pracownikami Elona Muska. Ale nie ominął także jego wrogów. Dlatego wydaje się, że książka „Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX” przynosi prawdę o swoim bohaterze.

Doskonały mozelski riesling od Carla Loewena świetnie sprawdzi się w połączeniu z tym geniuszem XXI wieku. A jeśli dorzucicie do tego zestawu letnią sałatkę z odrobiną wędzonego twarogu, to sami polecicie w kosmos!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s