Riesling jak cholera!

Szlag was trafia, że musicie siedzieć w domu? Bo dziecko nie chodzi do szkoły, bo restauracja, w której pracujecie nie potrzebuje teraz kelnerów tylko kucharzy i dostawców? A może mieliście zaplanowane eventy, na których szkolicie jak degustować wino? Albo postanowiliście wreszcie regularnie odwiedzać basen i siłownię? Nie jeden z was na pewno wyrzucił z siebie okazji kwarantanny: „K$#wa mać!”

Nie załamujcie się, spieszę z pomocą. Przypomnijcie sobie ile rzeczy do zrobienia odkładaliście na później – porządek w szafce z butami, remanent w szafie z sukienkami, przejrzenie sterty starych czasopism, albo przeczytanie stosika książek, które kupowaliście przez ostatni rok, ale ciągle nie było na nie czasu? Wiem, że najchętniej napilibyście się wina w towarzystwie przyjaciół, ale jednak najbezpieczniej zostać w domu. W właśnie wtedy na ratunek przybywa Bookelier, czyli ja. Niekoniecznie cały w bieli. 😉

Nie ma bowiem lepszego rozwiązania na tzw. „czas zarazy” jak czytanie książek i degustacja wina. Samotna lub w towarzystwie najbliższej osoby albo… psa. Zatem nie ma na co czekać, zaczynamy!

Na pierwszy ogień proponuję książkę, która bardzo koresponduje z uczuciem wściekłości jaki być może towarzyszy Wam na przymusowym urlopie. Tym bardziej jeśli jest bezpłatny, albo pozbawił Was sporej części dochodów (kelnerzy, artyści). Książką, przy której można sobie bez oporów porzucać przysłowiowym mięsem jest „What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych” Benjamina Bergena, profesora na Wydziale Nauk Kognitywnych Universytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Osobiście nie jestem entuzjastą przekleństw w literaturze, chociaż wiem, że autorzy usprawiedliwiają ich użycie sytuacją, rodzajem bohatera czy zwyczajami kulturowymi. Oczywiście człowiek jako tako wychowany nie powinien kląć jak szewc (z całym szacunkiem dla tego zawodu). Znajdźcie mi jednak choć jednego gentlemana, który choć raz nie „rzucił mięsem”, gdy uderzył się młotkiem w palec podczas wbijania gwoździa. Przekleństwa pewnie są z nami, odkąd człowiek zaczął się porozumiewać. Potrafimy je wypowiadać we wszystkich życiowych sytuacjach – w złości i radości. I prawdziwe siarczyste „ku#wa mać!” ma zupełnie inne zabarwienie niż „motyla noga!”, a nawet niż zbliżone „kuźwa!”. Esencjonalne przekleństwo ma siłę rażenia i informuje jednoznacznie nasze otoczenie, że emocje, jakie nami targają, są naprawdę wielkie.

Więcej o książce przeczytasz klikając obrazek:

A winem, które będzie do niego pasować najlepiej jest, obchodzący niedawno 585 urodziny riesling. Butelka, którą polecam Wam na uspokojenie skołatanych nerwów jest „Wickerer Nonnberg Riesling Q.b.A.” z winnicy Flick. Riesling pochodzący z Nonnberg – wzgórza, na którym winnice założono już w XIII wieku! Fermentowany spontanicznie i dojrzewający w dużych, dębowych beczkach.

Gdy myślimy o winnicy Weingut Flick pierwszym skojarzeniem są historia i siła tradycji. Trzeba sięgnąć pamięcią aż do XIII wieku kiedy na wzgórzu Nonnberg nasadzono pierwsze winogrona, które dały początek wielowiekowej tradycji uprawy winorośli w tym rejonie. Winnica w obecnym kształcie należy do rodziny Joachima Flicka i obejmuje między innymi wspomniane wzgórza Nonnberg oraz Victoriaberg. Te z kolei słyną z uprawy najznamienitszych rieslingów, których gorliwą wielbicielką była brytyjska Królowa Wiktoria – dla upamiętnienia tego faktu na wybranych etykietach ich rieslingów widnieje imponujący angielski herb królewski.

Filozofią przyświecającą winnicy jest szacunek wobec przodków, ich pracy, wysiłku i wierności prawom natury. Cały zespół winnicy swoją codzienną ciężką pracą stara się realizować powyższe wskazania. Uprawiają głównie rieslinga oraz spatburgundera (pinot noir), a wina starzą w beczkach wytwarzanych z lokalnej odmiany dębu porastającego pobliskie wzgórza Taunus. Dzięki wapiennej glebie wina zyskują wibrującą mineralność i finezyjną kwasowość.

Zespołowi winnicy przewodzi Reiner Flick. Ten winemaker dba i uważnie śledzi każdy etap produkcji, a przede wszystkim stoi na straży wielowiekowej tradycji winiarskiej w regionie, w jakim przyszło mu się urodzić, żyć i pracować. I czyni to z wielkim oddaniem, zaangażowaniem i sumiennością.

Reiner Flick

Na etykiecie win Flicka umieszczany jest symbol winnicy – lew, który jest królem zwierząt. A jak wiemy, riesling uznawany jest za szczep o arystokratycznym charakterze z bardzo długim rodowodem. 13 marca 1435 roku Klaus Kleinfisch, administrator hrabiego Johanna IV z Katzenelnbogen, zakupił sześć sadzonek „riesslingen”, które miał posadzić w winnicy w Rüsselsheim, (miasto położone niedaleko Frankfurtu, w którym obecnie produkowane są samochody Opla). W dokumencie sprzedaży po raz pierwszy w historii pojawia się słowo „riesling”. Oryginalny dokument brzmiał:  „Item 22 ß umb seczreben rießlingen in die wingarten „ – zakup 6 sadzonek za cenę wynoszącą 22 szylingi. Dlatego obecnie zakłada się, że 13 marca to dzień urodzin rieslinga.

Aktualnie riesling uprawiany jest we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech. W niemieckich winnicach na powierzchni ponad 23.960 hektarów rodzi się 50 procent wszystkich winogron tej odmiany na Ziemi. Palatynat, Mozela i Badenia są trzema największymi na świecie regionami upraw Rieslinga, odpowiednio na powierzchni 5.865, 5.446 i 5.389 hektara.

Rzeczony „Wickerer Nonnberg Riesling Q.b.A.” to trunek bardzo przyjemny. Każdy, kto lubi rieslinga dostrzeże i doceni jego soczystość i wyrazistość. Wino smakuje cytrusami z nutami jabłek z majerankiem. W nosie wyczuwalne nuty pertolowe co czyni degustację wyjątkowo przyjemną, a długi, dojrzały finisz dodaje mu powabu i gracji.

Można go nabyć na stronie polskiego dystrybutora – firmy Republika Wina.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s