Jakie wino pod choinkę?

Wino jest doskonałym prezentem na wiele okazji. Zbliża się Gwiazdka i wielu miłośników wina w liście do Mikołaja wymieniało właśnie wino jako prezent wymarzony. Często decydujemy się na podarowanie komuś wina, ale nie wiemy jak się za to zabrać. Oto kilka podpowiedzi.

1. Nie kupuj na ślepo

Najgorszym wyborem jest przypadkowe decydowanie o zakupie. Zastanówmy się najpierw czy obdarowany lubi wino, jakie wina smakują mu najbardziej i czy taki prezent sprawi mu radość. Przypomnijmy sobie co opowiadał o ostatnim urlopie np. we Francji i czy mile wspominał degustowane wina. Może największą radość przyniesie mu wino z miejsca, skąd pochodzą jego najlepsze wspomnienia?

2. Nie przepłacaj

Naturalnym odruchem jest chęć kupienia kosztownego wina dla kogoś, kto doceni ten gest. Jednak gdy nasza wiedza o winach jest niewielka, lepiej zdać się na radę sommeliera. Sprzedawcami w sklepach specjalistycznych są zwykle sommelierzy, ale niektóre markety zatrudniają ich także. Warto przez zakupem opowiedzieć o preferencjach osoby, która ma być obdarowana winem. I szczerze określić kwotę jaką chcemy przeznaczyć na wino.

3. Znana lub nieznana

Niekiedy wina od znanych producentów mogą zaskoczyć nas ceną. Warto wtedy rozważyć zakup wina o podobnych właściwościach, ale pochodzącego, na przykład z innej części świata. Jeśli „wypasione” bordeux przekracza nasz budżet, to warto zdecydować się na podobny kupaż z Południowej Afryki. Albo zamienić nowozalandzkie sauvignon blanc takim, które pochodzi z Chile. Z pewnością obdarowany ucieszy się z tego, że uwzględniliśmy jego ulubiony styl wina lub szczep.

4. Etykieta kusi

Wygląd etykiety nie zawsze mówi o jakości wina. Bardzo często producenci decydują się na pomysłowe projekty etykiet, żeby przyciągnąć naszą uwagę na butelkę. Podobnie nieraz dzieje się z kształtem butelki. Jeśli etykietę zaprojektował znany artysta, to nie zapominajmy, że w cenie wina znajduje się część jego honorarium. A jeszcze nic nie wiemy o samym winie. Czytajcie uważnie kontretykiety i drobny druk.

5. Promocje cenowe

W okresie przedświątecznym sklepy kuszą promocjami także w dziale alkoholowym. Nie kupuj wina tylko ze względu na jego atrakcyjną cenę. Lepiej spędzić więcej czasu na przeszukiwaniu półek sklepowych niż zdać się na sugestie sklepu, który przede wszystkim kieruje się interesem własnym niż twoim.

6. Nie tylko do picia

Wino jest świetnym partnerem jedzenia i warto o tym pamiętać wybierając wino na prezent. Jeśli obdarowany lubi ryby, może lepszym prezentem będzie lekkie białe wino znad Loary? A może to amator burgerów i pizzy, który popije swoje ulubione dania włoskim primitivo? A myśliwemu, który chwali się swoimi stekami z dzika pasować będzie mocno zbudowane amarone. Nie zapominajmy o jedzeniu.

7. Zamiast wina

Jeśli jednak wielki wybór etykiet nas przeraża, może warto pomyśleć o innym prezencie, ale wciąż związanym z winem? Elegancki trybuszon do otwierania wina, książka o winnych regionach, kieliszki, voucher na kurs wiedzy o winie lub wejściówka na degustację to alternatywa dla butelki wina, która przyniesie obdarowanemu wiele radości.

Jeśli zastosujecie się do tych rad, z pewnością zobaczycie uśmiech na twarzy obdarowanego, gdy otworzy paczkę od Mikołaja. A przecież o to chodzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s