Riesling na trawie

Czwarta butelka i czwarta książka cyklu „Winebookowe rieslingi” zaprowadzi nas do… Bawarii. Jak to? – zapytacie. – Przecież tam produkuje się piwo! A jednak, także Bawaria dokłada swoje trzy grosze do winnej mapy Niemiec. I to grosze nie byle jakie! Przekonajcie się sami. Zapraszam do lektury razem z Niemieckim Instytutem Wina.

Winne Niemcy to trzynaście winiarskich regionów, skupionych przede wszystkim w środkowej i południowo-zachodniej części kraju. Bawaria jest największym krajem związkowym Niemiec, który na swoim północnym krańcu posiada perłę w koronie – Frankonię. Zgoda – Górna Frankonia to całkiem spore skupisko niemieckich browarów, ale kto próbował tamtejszych win, wie, że winiarze też potrafią stworzyć trunki wybitne. Winnice porośnięte są głównie odmianami – sylvaner, bacchus i müller-thurgau. Frankońskie rieslingi to rzadkość. Winną stolicą Frankonii jest Würzburg, a matką rzeka Men. Kraina obfituje w triasowe gleby z wapienia muszlowego nadające tutejszym winom niepowtarzalne cechy i wartości.

Winnica rodziny Emmerich leży w miejscowości Iphöfen, nieopodal Würzburga. Prowadzi ją obecnie (to już szóste pokolenie!) Irmgard i Werner wraz ich dzieci – Silvia i Martin. Nani są z przywiązania do tradycji i bardzo rodzinnego charakteru. Winnicę prowadzą poszanowaniem naturalnych metod z szacunkiem dla natury. Przez dziesięcioleciach zajmowania się winoroślami stworzono tu swoisty biotop, w którym na pierwszym miejscu stawia się bioróżnorodność. Rodzina Emmerich całkowicie zrezygnowała ze sztucznych nawozów.

Winogrona zbierane są ręcznie i szybko trafiają do kadzi, gdzie poddawane są spontanicznej fermentacji. Wina nabierają swojego charakteru w beczkach na osadzie. Chętnie stosuje się podczas całego procesu bâtonnage, czyli mieszanie osadu, wzbogacające wino.

„Riesling Iphöfer Kronsberg trocken 2017” to butelka bardzo ciekawego wina. Jak już pisałem, rieslingi we Frankonii to rzadkość, ale kiedy już powstaną, to przynoszą sporo przyjemności. Dominują w nim aromaty białych brzoskwiń i limonki. Wytrawny smak równoważy odrobina cukru resztkowego, a wyraźna mineralność wina nadaje mu zwiewności i rześkości. To wino idealne na cieple dni. Zestaw aromatów i smaków dowodzi, że rodzina Emmerich potrafi z rieslinga rosnącego na łupkowych wapieniach wydobyć to, co najlepsze. Na pewno jest to także zasługa samych starych winorośli, bo niektóre mają 60, 80, a nawet 100 lat. Weingut Emmerich nie produkuje zbyt wiele rieslinga, ale do jego wytwarzania podchodzi z nie mniejszą pasją jak do sylvanera, za którego regularnie otrzymują nagrody na międzynarodowych konkursach.

Skoro znaleźliśmy się w Bawarii, to konsekwentnie w niej zostańmy, bo książka, którą polecam do tego wina ma z nią związki. Nie wiem czy nas najlepszy piłkarz pija więcej piwa czy wina, ale na pewno jest najskuteczniejszym zagranicznym zawodnikiem w historii klubu Bayern Monachium. Więcej na temat Roberta Lewandowskiego dowiecie się z jego biografii autorstwa Pawła Wilkowicza. Sam tytuł – „Nienasycony” oddaje charakter napastnika.

Napisanie książki o tak popularnej postaci nie należało zapewne do łatwych. Jak zainteresować czytelnika, który codziennie bombardowany jest niezliczoną ilością newsów w internecie? Wilkowycz wyszedł z tego zadania zwycięsko i dostajemy sporą porcję nowinek i ciekawostek. Poznajemy całą drogę „Lewego” od Varsovii do Bayernu. I przeżywamy z nim wszystkie sukcesy. Jest w biografii kilka pikantnych faktów, trochę pozaboiskowych historii, ale przede wszystkim jest w niej cały Lewandowski.

A za jego kolejne sukcesy, bramki i tytuły mistrzowskie warto wypić nie jeden kieliszek wybornego rieslinga z Frankonii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s