Becoming wine

W drugim odcinku „Winebookowych rieslingów”, cyklu związanego z akcją „Riesling Week”, mam dla Was, wspólnie z Niemieckim Instytutem Wina, propozycję wyprawy do Palatynatu. Stamtąd bowiem pochodzi wino, o którym napiszę. A książka jaka zaproponuję powiedzie nas jeszcze dalej. Ale zacznijmy od początku…

Spätlese to szczególna kategoria niemieckich win. Powstają z winogron, których zbiór celowo opóźniono, aby owoce zgromadziły nieco więcej cukru. A wszystko zaczęło się od przypadku. Otóż w 1775 roku posłaniec z Fuldy przybył do zamku Johannisberg (siedziby benedyktynków) ze zgodą biskupa na rozpoczęcie zbiorów dwa tygodnie później niż zwykle. Nie wiadomo do dziś co mu przeszkodziło, ale cokolwiek to było, przyczyniło się do odkrycia nowej kategorii win niemieckich. Mnisi zerwali już mocno przejrzałe grona i kiedy zrobiono z nich wino, okazało się, że jest lepsze niż dotąd. Dziś wina z „późnego zbioru” są wysoko cenione przez konsumentów. Zwykle to trunki z nieco większą zawartością cukru resztkowego.

Dzisiejsza butelka pochodzi z winnicy, w której pracuje już czternaste pokolenie winiarzy. Najmłodsi członkowie rodziny Petri – Maksymilian i Filip mają nawet swoją własną linię win. Eksperymentują i wdrażają nowe pomysły, na razie na mała skalę. Ja spróbowałem „Rieslinga Spätlese trocken – Kallstadter Saumagen 2017”. Zanim przejdziemy do smaków i aromatów wyjaśnijmy co oznacza słowo „saumagen” w nazwie wina. Otóż Pfälzer Saumagen to tradycyjne danie kuchni z Palatynatu. Są to specjalnie przyprawione świńskie żołądki nadziewane farszem mięsnym z dodatkiem jajek.

Petri produkują swoje wina w harmonii z naturą. Łagodny klimat, dużo słońca i kredowej gleby o wysokiej zawartości minerałów to tylko niektóre z czynników, które określają charakter ich win. Winnice zajmują 21 hektarów wokół miejscowości Herxheim am Berg na wysokości od 130 do 250 m npm. W winnicy nie używa się pestycydów i sztucznych nawozów.

Rodzina Petri osiadła w Palatynacie w 1655 roku i najpierw zajmowała się wyrobem beczek. Dziś winiarnia jest nowoczesną firmą rodzinną. Szefem jest Gerd, z zasady tradycjonalista, który z uwagą śledzi eksperymenty synów. Kibicuje im także Sigrun, której pasją jest przyroda oraz sprzedaż wina. To ona wita gości, wybiera dla nich butelki, a potem częstuje rieslingiem.

Co zatem znajdziemy w butelce „Riesling Spätlese Kallstadter Saumagen 2017”? W nosie poczujemy kwaśne zielone jabłka i limonki oraz trochę pszczelego wosku. W ustach jest rześkie, a typowa kwasowość odmiany jest złagodzona ciepłym uczuciem cukru resztkowego i mineralnymi nutami. Przypominam, że wino, choć powstało z winogron „późnego zbioru”, jest wytrawne i młode. Ta wytrawność jest dominująca, a bogate smaki cytrusów ukrywają 13% zawartości alkoholu. Z tym winem trzeba więc uważać w gorące dni, bo jego rześkość i młody wiek może zwieść.

Zródło: hollywoodreporter.com

Do tego bogatego rieslinga z Palatynatu polecam autobiograficzną książkę Michelle Obamy, byłej Pierwszej Damy USA. „Becoming. Moja historia” to dowód na to, że w osiąganiu życiowych celów należy być skrupulatnym i bezkompromisowym. Trzeba jednak zostawić w sobie miejsce na miłość. Obama opisuje jak udało się jej połączyć pasję i skrupulatność, jak z pomocą wypełnionego spotkaniami terminarza znaleźć czas na życiowe zwroty akcji. Słowem – jak utrzymać balans między tym, co konieczne, a tym co przyjemne. Tak właśnie rodzi się w człowieku pasja. Na pewno wielką rolę pełni tu mądry partner.

Dlatego ta książka tak bardzo pasuje do win rodziny Petri – tam też każdy zna swoje miejsce, powinności, a jednocześnie znajduje czas na chwilę swobody. A nad tym unosi się duch współpracy i pasji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s