Sto razy wino

Gdybym był dzieckiem, to chciałbym żeby zamiast bajek braci Grimm lub historyjek Andersena czytano mi tę książkę. Ma bowiem wszystkie zalety najlepszych baśni: jest zagadka, jest przygoda, jest wyprawa i bardzo ciekawi bohaterowie. No i jest autor Michał Bardel, dodatkowo wsparty talentem Małgorzaty Sułek.

Pisałem już kiedyś, że autora, który pisałby książki w stylu dawnych baśniopisarzy należy szukać w Krakowie. W grodzie Kraka mieszka bowiem M. Bardel i co jakiś czas pozwala nam zatopić się w lekturę swojej nowej książki. I za każdym razem kiedy dotykam okładki, otwieram ją powoli i zapewniam, że słyszę dzwoneczki zwiastujące niezwykłą przygodę. Tak było także tym razem, więc czym prędzej umościłem się na swoim ulubionym fotelu obok kominka i zacząłem lekturę. I od najdroższego wina świata zaczynając czytanie, na najlepszych rocznikach kończąc nie wypuściłem jej z rąk. Jest to książka napisana najlepszym z języków, bo potoczystym. Barwny styl, do tego niezwykle ciekawe historie to sprawia, że książkę wręcz pochłania się w jeden wieczór. Pod warunkiem, oczywiście, że jest to dodatkowo wieczór z butelką wytwornego wina.

W 2010 roku na pokładzie szkunera zatopionego u wybrzeży Wysp Alandzkich odnaleziono 168 flaszek prawie dwustuletnich win! Jak się okazało, część z nich jest nie tylko pijalna, ale wciąż potrfai zachwycić! Obecna w zbiorach butelka szampana ze słynnego domu szampańskiego Veuve Clicquot datowana lata 1825-1830 zdumiewa świeżością oraz aromatami dymu i skóry z wciąż żywym akcentem owoców i kwiatów Jak to możliwe? (s. 107)

„Winne osobliwości” to 100 krótkich opowieści pogrupowanych w dziesięciu rozdziałach. Kluczem jest geografia, a na koniec jest „dyscyplina dodatkowa” czyli część zatytułowana „Wszędzie i nigdzie”. I tak, dla przykładu: w rozdziale „Burgundia” znajdziecie tekst o najkwaśniejszym winie, w „Bodreaux” najchętniej fałszowane wino, w „Szampanii” najdroższy szampan w historii, w części „Południe Francji” najzdrowsze wino, w rozdziale „Niemcy i Austria” największą beczkę świata. „Włochy” przynoszą wieści o najświętszym winie (a jakże!), „Europa Wschodnia i Azja Zachodnia” najstarszej owocującej winorośli, „Nowy Świat” o najmniejszym kraju winiarskim, a ostatnia część o… jeszcze mniejszym kraju winiarskim. Jak widzicie jest ciekawie, a to zaledwie jedna dziesiąta tematów o jakich piszą M. Bardel i M. Sułek. Jestem pewien, że każdy, kto sięgnie po „Winne osobliwości” zakocha się w winie, wszystkich historiach i, w co nie wątpię, w pięknym języku. Mało kto z takim zacięciem opowiada dziś opowiada o winie. To idealna lektura do głośnego czytania. Czytajcie zatem to na głos przed snem, a zapewniam, że wyśnicie sobie plan niejednej wakacyjnej wyprawy.

Wydawcą książki jest Wydawnictwo Czas Wina.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s