Pierwszy solaris z Balczewa

Miałem przyjemność przedpremierowo degustować wino z Winnicy Balczewo pod Inowrocławiem. Półwytrawny Solaris 2021 nie trafi do sprzedaży to zatem sprawiło, że okazja do spróbowania tego wina była wyjątkowa.

Winnica Balczewo powstała trzy lata temu i Solaris 2021 to trunek z pierwszego, niewielkiego zbioru. Zbiór daje optymistyczne prognozy. Parcela jest niewielka , a miejsce uchodzi za najbardziej suche w Polsce. Zresztą terroir jest bardzo ciekawe – brak wzniesień i zbiorników wodnych. Na tym terenie nikt nigdy winorośli nie uprawiał. I być może właśnie to, paradoksalnie, zachęciło Krystiana Bachtę do posadzenia 1.300 krzewów (solaris, jonhanniter, gewurztraminer, pinot noir). Docelowo ma tam być około 2.000 winorośli.

Winiarz przy produkcji wina stosuje mozelską metodę fermentacji w niskiej temperaturze. To nieproste zadanie, ale najlepsze wina rodzą się w najtrudniejszych warunkach. Wsparciem przy produkcji jest nowoczesny sprzęt i… specjalistyczne drożdże. Winnica Balczewo planuje produkcję lekkich białych aromatycznych win z niewielką zawartością cukru resztkowego oraz czerwonych dojrzewających w beczkach z amerykańskiego i kaukaskiego dębu (pinot noir, rondo, regent). W najbliższych planach jest też kooperacja z przyjaciółmi z Egeru – wina z odmian kekfrankos, cabernet i turan.

A co znalazłem w butelce Solarisa 2021? Wino wybuchło w kieliszku aromatem dojrzałej brzoskwini i jabłek z babcinego sadu. Kwasowość dała o sobie znać w ustach, ale cukier resztkowy nieco ją pohamował. Decyzja o zrobieniu wina półwytrawnego okazała się strzałem w dziesiątkę. W smaku dominuje jabłko odmian słodkich, które kusi soczystością i słodyczą. Gdybym miał je podać do deseru, to zdecydowałbym się na staroświecki jabłecznik, który ozdobiłbym brzoskwiniowym sorbetem i pokropił sokiem z cytryny.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s