Cygara w butelce

Chile to kraj, w którym produkuje się przysłowiowe morze wina. Uprawia się tutaj wszystkie międzynarodowe odmiany winorośli i wystarczy jeden rzut oka na mapę, żeby przekonać się dlaczego – to kraj, w którym spotkacie wciąż gorące tereny, górzyste terytoria oraz nadoceaniczne przestrzenie. Dlatego z Chile pochodzą smakowite: pinor noir, cabernet sauvignon, chardonnay, sauvignon blanc i ich ikoniczne carmenere.

Dolina Maipo jest jednym z najważniejszych regonów produkcji wina w Chile. Często mówi się o tym regionie – „Bordeaux Ameryki Południowej”. Dlatego najbardziej popularną odmianą jest tu cabernet sauvignon. Pierwsze winorośle posadzono wokół miasta Santiago już w 1540 roku, ale trzeba było czekać kolejne 300 lat aby uprawa zaczęła się rozwijać. Potencjał w produkcji wina zauważyli najpierw eksploratorzy złóż minerałów. Kiedy zrodziła się moda na podróże bogatych Chilijczyków do Francji, każdy z wyprawy przywoził sadzonki winorośli. W ten sposób zaczął się winiarski boom.

Z Doliny Maipo pochodzi nowość z oferty Winnicy Lidla – wino Cigar Box Cabernet Sauvignon 2020. Wino ma intensywny fioletowy kolor. Pachnie owocami leśnymi – jeżyną, czarną porzeczką oraz wiśnią i śliwką. Wyczuwalne są akcenty wanilii i tytoniu. W ustach znajdziemy delikatne garbniki, które nadają winu głębi i prowadzą do soczystego, świeżego finiszu, podkreślonego przyjemną kwasowością. Wino było starzone przez osiem miesięcy w beczkach z francuskiego dębu, co nadało winu złożoności.

To świetna propozycja do mięsa, a skoro piszę o tym u progu Wielkanocy, to z pewnością wino sprawdzi się na świątecznym stole w towarzystwie pieczonej szynki i tłustej białej kiełbasy.

A jeśli znajdziecie chwilę odpoczynku od świątecznych spotkań z rodziną, to sięgnijcie przy kieliszku tego wina po przezabawną rozmowę Artura Andrusa z Marią Czubaszek „Każdy szczyt na swój Czubaszek”. Książka to pełna anegdot i wspomnień, w których pojawiają się, między innymi: Jonasz Kofta, Agnieszka Osiecka, Jerzy Dobrowolski, Stefania Grodzieńska, Bogdan Łazuka i Jerzy Urban. Rozmowa wzbogacona jest o satyryczne próbki twórczości M. Czubaszek, niektóre unikatowe lub nieco zapomniane. Całość dopełniają dowcipne rysunki Wojciecha Karolaka. Jedyne na co musicie uważać, to żeby nie zakrzytusić się winem podczas lektury książki.

Wino degustowałem dzięki Winnicy Lidla.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s