Zanim wyciągniesz nogi… z wody

Prosecco – wino o którym krążą odmienne opinie. Jedni uważają, że jest trunkiem niezwykle uniwersalnym i piją je z przeróżnymi dodatkami. Drudzy podchodzą do niego niemal nabożnie i traktują bardzo serio, degustując zawsze solo. Do której grupy należycie? Spróbujmy zebrać kilka istotnych faktów.

Prosecco to włoskie wino musujące produkowane w Wenecji Eugenijskiej i Julijskiej, w regionach Veneto i Friuli. Produkowane jest z jednego szczepu – glera. Jest zawsze białe, a róż w niektórych butelkach pochodzi z maceracji z odmianą raboso. Produkowane jest metodą tankową, co oznacza, że musowanie powstaje w wielkich kadziach podczas drugiej fermentacji. Poziom „nabąbelkowania” określany jest na etykiecie: frizzante – lekkie, spumante – mocniejsze. Warto także pamiętać, że określenie „extra dry” oznacza wino z niewielką zawartością cukru, prawie półwytrawne. Jeśli szukamy wytrawnego, powinniśmy wybierać te, określone jako „brut”.

Jakie zadanie ma prosecco? Na pewno ma nas wprowadzić w doskonały nastrój. Nie trzeba przy tym szukać wyjątkowych okazji żeby otworzyć butelkę tego wina. Można pić go jako aperitif, ale stanowi podstawę wielu znanych mieszanek z przeróżnymi dodatkami. Z sokiem z brzoskwiń jako Bellini, z sokiem z mandarynki jako Puccini lub z Aperolem jako Spritz.

Bardzo dowolnie można potraktować Prosecco DOC Extra Dry Treviso Spumante z winnicy Furlan. Pisałem niedawno o ich winie z apelacji Conegliano Valdobiadene, szczególnej dla produkcji prosecco. Tym razem proponuję wino z apelacji Treviso, położonej we regionie Veneto, pomiędzy Dolomitami a Wenecją.

Winnica ma długą tradycję i została niedawno odnowiona, rozbudowana i wyposażona w nowe technologie, wykorzystujące zieloną energię. Awangardowa technologia w nowoczesnej piwnicy gwarantująca wysoką jakość produktów.

Wspomniane processo to wino bardzo aromatyczne. Pachnie jabłkami i kwiatami akacji. Ma blado słomkowy kolor z zielonkawymi refleksami. W porównaniu z poprzednio opisywanym jest bardziej wytrawne, choć oba są „extra dry”. Ma mocne musowanie i przyjemnie pieści podniebienie. Świetnie sprawdzi się na początek spotkania w ogrodzie jako aperitif. Drugą butelkę warto rozlać podając sałatkę z kurczakiem lub z deską miękkich serów.

Wino pochodzi z selekcji Basi Lejkowskiej, a możecie go spróbować w krakowskiej restauracji „Vintage”. Teraz także za moim pośrednictwem w swoim domu.

Ciesząc się schyłkiem lata i wciąż wysokimi temperaturami sięgnijcie po książkę, która nauczy Was wypuszczania powietrza z wielu napiętych sytuacji. Tak, jak otwierając butelkę musującego wina uwalniacie zaklęte w środku napięcie, tak spróbujcie jeszcze anim skończycie urlop nauczyć się luzować. Książka dr Katarzyny Czyż ma bardzo dobitny tytuł – „Miej wyjeb**ne, będzie ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania”, ale dokładnie o tym opowiada.

Na pewno macie w pracy i w życiu tak, że ciągle jesteście zmuszani do biegu i funkcjonowania w napięciu. Wszystko musi być najlepiej i najszybciej, w efekcie brakuje czasu i energii na wszystko. I chociaż poradników o tym, jak zwolnić tempo życia jest wiele, to ta książka przynosi konkrety. Pisana jest przez specjalistkę z tytułem doktorskim, praktyka coachingu, psychologii i psychoterapii. Kogoś, kto przetestował NLP, hipnozę, reiki, ho’oponopono, thetahealing. K. Czyż proponuje siedem kroków odpuszczania, które powstały właśnie po przetestowaniu wielu różnych sposobów opuszczania i wypuszczania powietrza z bańki społecznych i zawodowych oczekiwań. Naucz się tego zanim wyciągniesz nogi… z morskiej wody i wrócisz z urlopu do pracy.

Jak mawia mój znajomy: „Relaks, bo wszyscy zginiemy!” Z butelką prosecco i tą książką, da się to zrobić szybko i dobrze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s