Rozważna i romantyczna i Gassier Sables

Jane Austin zmarła dwieście lat temu zostawiając po sobie czytelnikom kilka powieści. Najbardziej znana z nich to „Rozważna i romantyczna”, prosta opowieść o życiu, miłości i tragedii. Mamy tu historię dwóch sióstr, których ojciec zmarł, a los nie pozwolił mu zostawić po sobie wdowie i córkom majątku. Wszystko znalazło się w rękach syna z poprzedniego małżeństwa i jego antypatycznej żony.

Tak wygląda szkielet tej książki, a wszystko co opisała autorka to bardzo romantyczna i niepozbawiona liryzmu opowieść o stosunkach społecznych i rodzinnych w ówczesnej Anglii. Czytając ją nie raz poczujemy żal i ochotę na płacz, a nieraz nawet wściekłość i rosnące poczucie bezradności. Zwyczajnie będziemy współczuć bohaterkom i obserwować ich, jakże różne, zmagania z rzeczywistością. Wpadniemy w wir konwenansów, intryg i układów społecznych i rodzinnych. Jest to zatem lektura idealna na lato, kiedy chcemy nieco zwolnić i przenieść się, choć myślami, w inny świat.

austin

Dwie siostry, bohaterki tej powieści różni niemal wszystko, a jednak są rodzinną jednością. Winem, które łączy ze sobą dwie natury jest rosado. Różowe wino to nie tylko trunek o właściwościach białego i czerwonego, ale idealne połączenie ich natur.

Za kolebkę różowego wina i zarazem jego królestwo uważa się francuską Prowansję. Aż 70 procent ogólnej ilości produkowanych tu win, to właśnie one. A ponad połowę wszystkich pól uprawnych pokrywają krzewy winorośli. Wina różowego nie produkuje się poprzez mieszanie białego z czerwonym. To proces znacznie trudniejszy, jeśli nie jeden z najtrudniejszych, biorąc po uwagę dość restrykcyjne prowansalskie przepisy.

Na polskim rynku trudno znaleźć dobre różowe wino, a już poszukiwanie takiego, które pochodzi z Prowansji może nastręczać sporo problemów. To, które polecam do książki Jane Austin wytworzono z winogron grenache, syrah i cinsault. Ta ostatnia odmiana to winorośl szlachetna, ale bywa także sprzedawana jako owoc do spożycia.

gassier2Z mieszanki wspominanych trzech szczepów powstaje wino Gassier Sables d’Azur Cotes de Provence A.O.C. Ma intensywnie łososiową barwę. W nosie poczujecie białe kwiaty i cytrusy, a smak przynosi limonkę, grapefruita i nieco arbuza. Wydać się może zwykłe, może właśnie rozważne, ale nie bez nut romantycznych, bo przecież może być jak małżeństwo powzięte w chwili szaleństwa, w którym wykiełkowało po czasie silne uczucie. Takie właśnie jest to wino – w butelce o bardzo „romantycznym” kształcie skrywa rozważną zawartość. I trzeba je pić na chłodno, tylko wtedy pokaże co ma w środku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s