Sapere aude i Arancio Syrah Sicilia

Jest młody bohater, jest jego potężny przeciwnik i jest bezbronna ofiara. Tak wygląda szkielet kryminalnej powieści „Sapere aude” autorstwa Małgorzaty Sambor – Cao. Zachęcanie do przeczytania kryminału jest zawsze ryzykowne, bo jak tu opowiedzieć o zawartości nie zdradzając za dużo treści? Spróbuję.

 

sapere2

Główny bohater to młody człowiek o żywiołowym charakterze i wielkim sercu. Młodzieńcze ideały i wiara w ludzkie dobro skłoniły go do stworzenia schronisk dla bezdomnych dzieci. Często ofiar mafijnych interesów. Miłosierny pomysł Michaela van Horna w pewnym momencie zetknie się z brutalnością mafii. I ten młody samarytanin będzie musiał stawić czoła nie tylko biedzie i ubóstwu swoich podopiecznych, ale bezwzględności przestępców. Sytuację komplikuje także wróg, który czai się wśród przyjaciół.

Historia tylko z pozoru wygląda na prostą i przewidywalną. Autorka wypełniła książkę emocjami z górnej półki. Mamy odważne opisy akcji ze szczegółami wbijającymi w fotel. Dzięki czemu „Sapare aude” pochłania się bardzo sprawnie i szybko.

ArancioSyrah2Męska rzecz, można powiedzieć, dlatego do tej książki nie zaserwujemy łagodzącej słodyczy, ale drapiącą surowość wina z… Sycylii. W winnicy Arancio powstaje wino z gron szczepu syrah. Winnice otoczone są rzędami storczyków, co przydaje im urody.

„Arancio Syrah Sicilia” przynosi w aromacie głównie jeżyny, muśnięte przyprawami (goździk) i dębem. W ustach wino pokazuje, co potrafią wyczarować tamtejsi winemakerzy: spodziewanym czerwonym owocom towarzyszy suszona śliwka i cierpkość tanin. Na koniec pojawia się czekolada, ale nie rozgrzewająca, tylko orzeźwiająca jak słynne angielskie „After Eight”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s