Czekolada i Freemark Abbey Cabernet Sauvignon

Niewielu potrafi oprzeć się czarowi czekolady. Bez względu na to czy jest gorzka, mleczna, czy może do picia z bitą śmietaną podana w filiżance. O czekoladzie mówi się, że jest darem boga, ale też podejrzewa, że ilość przyjemności jaką przynosi wskazuje raczej na diabelskie pochodzenie. Tak czy inaczej, czekolada ma to coś…

Joanne Harris, angielska autorka uczyniła z czekolady tytułową bohaterkę swojej najpopularniejszej książki. Chociaż pasta z nasion kakaowca to tylko pretekst do opowiedzenia zupełnie innej historii. Wraz z młodą kobietą o imieniu Vianne zjawiamy się w małym miasteczku Lansquenet we Francji. Wydaje się, że czas zatrzymał się tam dawno temu. Vianne wraz z córką Anouk remontuje pomieszczenia starej piekarni położonej w obrębie rynku. Urządzają w niej czekoladziarnię.

czekolada_nW dniu otwarcia obdarowuje każdego z odwiedzających słodkim upominkiem, trafiając bezbłędnie w gusta każdego klienta. Ta umiejętność odczytywania najskrytszych pragnień mieszkańców, wzbudza zazdrość najzamożniejszego przedstawiciela lokalnej społeczności – hrabiego de Reynaud. Vianne podejrzewana jest przez niego o związki diabłem, więc do walki z nią wykorzystuje nowego wikarego z miejscowego kościoła. Tymczasem kobieta przygotowuje dla dzieci święto czekolady. Akcja się zagęszcza, tym bardziej, że pojawia się w sklepie młody interesujący mężczyzna…

Wino do czekolady? Pomyślicie, że zaproponuję wzmacniane porto lub słodką marsalę? Nic bardziej mylnego, choć podczas lektury opisywanej książki można skubać tabliczkę czekolady (polecam gorzką, bo to królowa czekolad). Moim zdaniem do „Czekolady” świetnie pasować będzie „Freemark Abbey Cabernet Sauvignon”, wino z amerykańskiego winnego zagłębia – Napa Valley.

freemarkabbey2Ma ciemny, rubinowy kolor i mieni się fioletem. W aromacie wyczujecie bardzo dojrzałe czereśnie, śliwki i czarną porzeczkę. W smaku dodatkowo słodki cynamon. Wino jest świetnie ułożone, zintegrowane taniny przynoszą rozgrzewającą przyjemność z długim finiszem. Pełny, krągły trunek warto pić nad książką, w wygodnym fotelu. Rozgrzeje i podkreśli rozkosz czytania.

Wino znajdziecie w ofercie Winecenter.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s