Błysk rewolwru i Turnau Johanniter 2015

Obiecałem sobie w tym roku czytać więcej poezji i degustować więcej polskich win, zatem trzymając się konsekwentnie tej deklaracji, dziś zapraszam na taką wędrówkę. Ale będzie ona prowadzić nieco pobocznym nurtem, bo , co prawda wybrałem Wisławę Szymborską, ale nie tomik jej poezji.

Polska noblistka zanim zdobyła uznanie i wielką nagrodę była dzieckiem i podlotkiem. Ale przecież marsz ku szczytowi zawsze zaczyna się od małych kroczków czynionych przez niewprawione nóżki. Także taką poetkę pokazuje „Błysk rewolwru”, czyli zbiór wyszperanych z szuflad i zakamarków rodzinnych kredensów niepublikowanych za jej życia utworów. Książkę podzielono na cztery części. W pierwszej zatytułowanej „Juwenalia” mamy rysunki poetki z jej dzieciństwa, zdjęcia z mamą i odręczne laurki. Jest tam też tytułowy kryminał z elementami romansu oraz pierwsze próbki poetyckie.

 

blysk rewolwru, wisława szymborska, agora, nobel, poezja, lepiej, limeryk

W drugiej części „Na Krupniczej, w szufladzie, na rybach” znajdziemy bardzo zabawne moskaliki, słownik wyrazów obelżywych, mnóstwo rymowanek, ankietę czyli konkurs na wygłupianie się bliźnich.

„Kto powiedział, że Kitajcy

czują do nas pociąg skryty,

wróci cały oprócz jajcy

Spod zakładu świętej Zyty.”

Trzecia częśc to „Utwory gatunkowe”. Mamy tu: bajki, cudowne limeryki oraz epitafia, rajzefiberki, altruistki, lepieje i adoralia i wierszyki okolicznościowe. Ta część to eksplozja poczucia humoru i ogromnego dystansu do świata i siebie jaki miała Wisława Szymborska. No bo czy nie świadczy o tym choćby to:

„Oszczędzając czas pisarza,

sam czerp wiedzę z kałamarza.”

Lub:

„Chciałem adorować Zytę,

ale miała tam rozmyte.”

 

Ostatnia część książki także zawiera zabawne utwory z najlepszymi chyba „Listami Parkingowego” i porcję limeryków oraz „Spis lubmirskich nie-ludzi”, czyli wykaz osób, z którymi poetka spędzała wakacje „z dala od ludzi” (jak donosiła pewna dziennikarka).

„Błysk rewolwru” jest świetnie wydaną i opatrzoną mnóstwem reprodukcji własnoręcznych prac ręcznych poetki. A przecież z nich także była znana. Lubię takie działa, które odbrązowiają Wielkich Ludzi, a w tym przypadku sama bohaterka zdrapuje spiż ze swojego pomnika.

 

Wielką przyjemność z lektury tej książki można jeszcze dodatkowo zwiększyć wybierając do towarzystwa wino, które na wielu poziomach wiązać można z Wisławą Szymborską. Po pierwsze: wytwarza je winnica nosząca imię znanego krakowianina, który także jest (po drugie) genialnym przedstawicielem polskiej kultury. Po trzecie: spędzał z poetką wakacje w Lubomierzu („Grzegorz Turnau, który żyje sobie śpiewająco / Jego żona Ultramaryna, w kąpieli Akwamaryna / Ich córka Antosia, dziewczę płci żeńskiej”). Po trzecie napisała przecież takie przysłowie nadrealistyczne: „Kto pija, temu mija.”

 

johanniter_2015, winnica turnau, baniewice, wino białe, wino półsłodkie, turnau

Zatem dosłodźmy sobie tę przyjemność kontaktu z utworami W. Szymborskiej półsłodkim Johanniterem (rocznik 2015) z Winnicy Turnaua. To trunek o niemal krystalicznej barwie i z aromatami konfiturowymi, w których przeważają jabłka, gruszki z nutami owoców tropikalnych. W ustach konkretne i gęste, ale ze słodyczą przełamaną pojawiającą się kwasowością i smakami cytrusów. To sprawa, że wino, sprawiające wrażenie likierowego, smakuje wybornie. Niewątpliwie to zasługa cyzelowania procesu produkcji i uważnej winifikacji. Wino zostawia w ustach przyjemny posmak brzoskwini.

 

 

P.S.

W „Błysku rewolwru” zamieszczono kilka niedokończonych limeryków noblistki, do własnego zakończenia. Postanowiłem zatem skorzystać i zobaczcie co powstało:

Raz pewien dandys w Barcelonie

Nacierał sobie czosnkiem skronie

Nie mógł znieść ten Katalończyk,

Że smak wina jest tak rączy

Wzniósł kielich i spiął swoje konie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s