Sardynia – literatura i wino

Z czym kojarzy wam się Sardynia? Najpewniej z plażą, ciepłym klimatem i sympatycznymi Włochami. Może ze szczególnym serem casu marzu z larwami much (brrrr). Może jeszcze z winem, ale pewnie nie z festiwalem literackim. Zatem tym razem o winie i festiwalu.

Po raz trzynasty w miejscowości Gavoi odbył się Festiwal Literacki „Isola delle Storie” („Wyspa Opowieści”). Dwa lata temu Wisława Szymborska była patronem imprezy. Mój przyjaciel, który był tam w tym roku gościem specjalnym, zachwycił się i napisał: „Włosi są mistrzami świata w festiwalach literackich. Zaprosili mnie w tym roku do Gavoi – w sercu Sardynii. Dziś rano moje spotkanie otwierało ten festiwal. Byłem przekonany, że nikt na 10.30 nie przyjdzie, ale zapewniano mnie, że to stary i znany festiwal i do tego trzytysięcznego miasteczka widzowie przyjeżdżają specjalnie, żeby przez cztery dni obcować z literaturą. To jest turystyka literacka.”

Czytelnicy zebrali się na placu, a bohater stał w oknie na pierwszym piętrze. Dzielił się wrażeniami dalej: „Mieszkańcy Gavoi angażują się w festiwal niebywale. Udostępniają swoje parcele, mieszkania, przywożą samochodami gości, w garażach stawiają tymczasowe bufety itp. 140 mieszkańców to wolontariusze festiwalu. Malutkie, surowe, niebogate miasteczko, a tyle pomysłów!”. Na dodatek, bo plac nie był duży, żeby wszyscy widzieli autora, na jednej ze ścian domu umieszczono wielkie lustro.

sardy02

Festiwal zakończyła wielka wieczorna biesiada. „Na wielkich rożnach dopiekały się świniaki, wino stało na stołach (zrobiłem kilka zdjęć dla Artura Baranowskiego), a potem zaczęła się pięciogodzinna uczta. Byłem tam też z tłumaczką moich książek na włoski, Marzeną Borejczuk. Zauważyła, że wszyscy wokół nas przy stole chcą opowiadać. Nikt nie chce słuchać.”

Przyjaciel sfotografował specjalnie dla mnie butelki z winem, ale jak się okazało później były jedynie naczyniem – karafką. Co innego na etykiecie, co innego w butelce. W ten magiczny sposób literatura spotkała wino. Najlepsza polska, bo gościem festiwalu był Mariusz Szczygieł, i (zakładam) najlepsze sardyńskie trunki. Sardynia to nie Toskania, ale to właśnie jej atut. Uwielbiam wina powstające ze szczepów endemicznych, których nie uprawia się gdzie indziej lub uprawia sporadycznie. Na wyspie powstają wina ze szczepów nuragus i nasco (białe) oraz monica i bovale (czerwone). Można ich spróbować niemal wyłącznie tam. Winogrona monica trafiły na Sardynię wraz z mnichami z Hiszpanii i początkowo nazywały się monaca. Jej grona dają wina radosne i lekkie, maksymalnie owocowe. Na wyspie powstaje mocne wino Chimbunte Dettori, które należy pić (uwaga!) schłodzone do 13 stopni Celsjusza. To, jak na wina czerwone, jest wyjątkowe. Tak czy inaczej, żeby skosztować win z miejscowych winogron, należy wybrać się na Sardynię. Może w przyszłym roku na kolejną edycję festiwalu „Isola delle Storie”? Chociaż, może jednak nie trzeba wydać dodatkowo na bilet lotniczy…

sardy01

Na zdjęciu, które zrobił (dla mnie) M. Szczygieł jest butelka Santadi Terre Brune. Sardyńskie wino, ale z winogron „międzynarodowego” szczepu carignano. Tymczasem w Polsce trunek ze szczepu monica (no dobrze, z odrobiną carignano) znajdziecie w sklepie Marka Kondrata. Ten sam producent – Sandati, a wino nazywa się Antigua Monica di Sardegna. Jest świeże z aromatami owoców leśnych, a carignano dodaje nieco korzenności. Ma rozsądną cenę. O wina z Sandati od trzydziestu lat dba Giacomo Tachis, znakomity i międzynarodowej sławy enolog.

Santadi_Antigua_Monica_di_Sardegna

No i jeszcze wspomnę o towarzyszącej festiwalowi literackiemu wystawie rysunków prasowych jednego z najbardziej znanych włoskich rysowników, Angelo Monne. Na jednym z nich, podpisanych „Il vino fa bene, anzi no” (Wino jest zdrowe, nieprawdaż) mamy mój ulubiony temat.

sardy_n1Zdjęcia autorstwa M. Szczygła Projekt: Prawda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s