Pan Holmes i Le Petit Guiraud Sauternes 2005

Już tytuł książki zrywa z bohatera cały anturaż sławy i nadzwyczajności. Znany detektyw Sherlock Holmes jest tu 93-letnim staruszkiem ze wszystkimi dolegliwościami wieku. Ma poważne problemy z pamięcią, a jego słynny umysł analityczny popisy swojej dawnej sprawności daje jedynie okazjonalnie. Dlatego Mitch Cullin zatytułował swoją książkę „Pan Holmes”.

Ściślej rzecz biorąc oryginalny tytuł książki brzmi „A Slight Trick of the Mind”, to polski wydawca zdecydował o zmianie. Skierował tym samym myślenie na nieco inny tor, ale chyba błędu nie popełnił. Książka nie opowiada, jak przeczytacie w opisach o tym, że detektyw wraca do swojej ostatniej nierozwiązanej sprawy, której fiasko skłoniło go do zmiany całego życia. Holmes nie mieszka już na Baker Street, tylko w wiejskiej posiadłości w hrabstwie Sussex. Dom dzieli ze swoją gosposią i jej nastoletnim synem. Pisze książkę, opisując wspominaną historię, ale pamięć płata mu figle. Starcza demencja zmusiła go do wyprawy do Japonii, gdzie zdobywał ziele żółtodrzewu pieprzowego, który ma mieć korzystny wpływ na jego pamięć. Syn gosposi Roger ukradkiem czyta jego zapiski i mimochodem staje się najskuteczniejszym lekiem na zapadający w starczy sen, umysł Holmesa.

pan_holmes

W książce mamy trzy równoległe historie –tę dziejąca się w Sussex, wspomnienia trudnej sprawy sprzed lat i fragmenty wyprawy do Japonii. Każda przede wszystkim mówi o samotności. Każda o innej, ale to detektyw jest wspólnym ich mianownikiem. Po pierwsze śledztwo będące kanwą opowiadania pisanego przez Holmesa zakończyło się dotkliwą porażką dla jego umysłu. Odgadł przyczynę tajemniczego postępowania samotnej „damy ze szklaną harmonijką”, ale nie zapobiegł tragedii. Po drugie – wyprawa do Japonii nie zakończyła się jedynie botaniczną zdobyczą, ale przypomniała mu inną osamotnioną z jego powodu osobę. Po trzecie Holmes żyje na emeryturze też właściwie bez miłości. Zajmuje się pszczołami, które stały się jego towarzyszkami i dostarczycielkami cudownego leku na demencję – pszczelego mleczka. Utrzymuje pozory pożytecznego życia, wprowadzając młodego Rogera w tajniki pszczelarstwa. Ale jest właściwie samotny – nie ma już nikogo z jego dawnych przyjaciół. To schyłek życia znaczony kropkami, które stawia w notatniku gdy czegoś zapomni (to zalecenie lekarza). Notes zamienia się w mrowisko punkcików, a my razem z bohaterem odkrywamy prawdę, że samotność jest jak osa – zabija. Trzeba zapamiętać i zmaterializować przyjaciół choćby pod postacią kręgu z kamieni. Ale ponad wszystko musimy kogoś kochać.

 Odpowiednim winem do tej powieści będzie białe wino z Château Guiraud – Le Petit Guiraud Sauternes 2005 (2nd wine of Château Guiraud Premier Grand Cru Classé). Wino zbudowane z winogron dwóch szczepów – Sauvignon Blanc i Semillion.

W 1766 roku protestancki kupiec winny Pierre Guiraud kupił posiadłość od rodziny Saint-Poly. Potęga Château Guiraud została oficjalnie doceniona w roku 1855, kiedy winnica została sklasyfikowana jako Premier Grand Cru de Sauternes.

petitguiraudsauternes

Le Petit Guiraud Sauternes 2005 powstało pod okiem Xaviera Planty, enologa który pracuje tam od lat 80-tych minionego stulecia. Co znalazłem w tym winie? Jest świeże i doskonale zbudowane, z wręcz idealną strukturą. Aromatyczne bukiety kandyzowanych ananasów i pomarańczy z majaczącym marcepanem. Do tego nuty miodu i tropikalnych owoców. To fascynujące wino i jeśli chcecie docenić jego smak, pijcie powoli, bo jest obfite i bogate. Nie urońcie ani jednego smaku, jeśli wyostrzycie zmysły, to delektować się nim będziecie jeszcze długo po przełknięciu, gdy poczujecie nuty imbirowe. Do picia musi być podane mocno schłodzone.

A tak na koniec – krytyk winny James Suckling ocenił je na 97 punktów, co zawsze oznacza wina wyjątkowe.

Wino dostępne w sklepie Wine Center za 145,50 zł (i wierzcie jest warte tych pieniędzy).

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s