Katedra Maryi Panny w Paryżu i Kressmann Monopole Blanc

„Katedra Marii Panny w Paryżu” Wiktora Hugo to klasyk nad klasyki. Książka, która ma w sobie wszystko co w literaturze najpiękniejsze – miłość, piękna kobietę, namiętności, zazdrość, waleczność, szaleństwo i śmierć. Kiedy już znudzi was wszystko, sięgnijcie po tę powieść. Na wyspę bezludną zabrałbym ją bez chwili namysłu.

Z postaciami z „Katedry…” przechadzałem się po piętnastowiecznym Paryżu targany emocjami jakie zaserwował mi Hugo. Gdyby tę książkę podrzucić współczesnej młodzieży, to bez wątpienia romantyzm wróciłby do nich z siłą tsunami. A może jestem naiwny? Ale przecież nie da się przejść obojętnie wobec losów pięknej Esmeraldy, nie być przerażonym szaleństwem Frolla czy pozostać nieczułym na rodzące się uczucie Quasimoda. Nie ukrywam, że mną wstrząsnęła, kiedy czytałem ją po raz pierwszy. Dlatego postanowiłem zakochać się bez pamięci, porzucić świat dla jednej kobiety. Tej, z którą do dziś bujam w obłokach, siedząc na szczycie Katedry Notre-Dame.

Hugo swoją powieść opublikował w 1831 roku, a czterdzieści lat później rodzi się, legendarna marka win – Kressmann. Wina, które są produkowane po dziś dzień, stanowią jedną z najważniejszych (i najstarszych) marek Bordeaux. Zatem właśnie trunek z tej wytwórni polecam do lektury „Katerdy…”. A konkretnie „Monopole Blanc 2014”.

Nagradzany rocznik wytworzony wyłącznie z winogron szczepu Sauvignon Blanc. Dlatego znajdziecie tam świeże cytrusy i poczujecie owoce egzotyczne. Ja wyczułem w nim coś, co mnie skłoniło do wyciszenia. Bo te eksplozje żywotności kwaskowych owoców po chwili nabrały ogłady i elegancji. Jakbym wyszedł z basenu, ubrał frak i wkroczył do sali balowej. I wydało mi się to tak nieprawdopodobnie francuskie. Jakby baletnica obracała się wokół eleganckiego mężczyzny, okręcającego na palcu wąsa. Już wiedziałem, że to wino będzie jak żadne pasować do „Katedry…”

Oprócz tego jest jeszcze jeden paryski element tego wina – jest serwowane w prestiżowej restauracji „58 Tour Eiffel” na Wieży Eiffel’a.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s