Powolność i Château Picard 2008

Tę książkę polecił mi do przeczytania przyjaciel i po tym właśnie poznaje się prawdziwą przyjaźń. „Powolność” Milana Kundery jest książką, którą większość ludzi przeczyta późno, a nawet zbyt późno. Tak czy inaczej warto, choćby dla kunsztu pisarskiego autora, ale przede wszystkim dla… rozkoszy.

Kundera przenosi nas czasie, umieszczając akcję w XVIII i XX wieku. W epokach rozpusty i pośpiechu. Przywołane są tu postaci z opowiadania „Chwila ulotna” Vivanta Denona, z „Niebezpiecznych związków” Choderlosa de Laclos oraz „Historii buduaru” Donatiena Alphonse’a François de Sade’a. Porządek czasu jest zresztą kategorią umowną, za to miejsce pozostaje jedno – hotel w starym, arystokratycznym zamku.

powlnosc1

Mamy więc kawalera, który w XVIII wieku przeżywa swoją namiętność i młodego intelektualistę Vincenta stojącego przed własną burzą zmysłów dwieście lat później. Co, oprócz czasu różni oba te uczucia? Czy erotyczny żar, pożądanie zależy od epoki, a może jest niezmienne? Czy prowadzi do aberracji czy jest jedynie obsesją?

Namiętność, to według autora uczucie, które należy celebrować, pieścić już od momentu wypowiedzenia tego słowa. To nie wiosenna gwałtowna burza, ale dokładnie zraszający ciało i umysł deszcz, który przynosi rozkosz, a nie tylko zaspokojenie.

 Do „Powolności” proponuję wino francuskie z Bordeaux „Château Picard 2008”. To wino jakościowe, sklasyfikowane w 1932 roku, należące do kategorii „Cru Burgeois” i uważane za jedno z najlepszych. Powstało w tzw. lewym banku, czyli w Apelacji Saint Estephe, leżącej po lewej stronie rzeki Gironde dzielącej Bordeaux na dwie części.

chateaupicardsaintestephefrance106782712

W winie wyczujecie aromaty dymu i przypraw korzennych oraz aktywną taninę, którą przyniosły dwa Cabernety – Sauvignon i Franc. Merlot trochę złagodził smak, ale beczka nie dała o nich zapomnieć. Powstał trunek zrównoważony, w którym nie brak niczego. Ja wyczułem w nim kwasowość jaką nadały mu wiatry znad Oceanu Atlantyckiego i ostrość wyleżakowaną w dębinie. Ci, którzy pozwolą winu rozwinąć się w kieliszku, znajdą przyjemność jaką daje powolne jego picie. „Château Picard” jest winem wysokiej klasy, świetnie pasującym do książki o namiętności. I tak je trzeba pić – delektując się lekturą (książki) i strukturą (trunku).

Wino dostępne w sklepie Wine Center za 78 zł.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s