Po śniadaniu i Barolo 2008 San Matteo

„Po śniadaniu” Eustachego Rylskiego to zbiór esejów, których bohaterami są wielcy ludzie literatury. Jest tu Hemingway, Camus, Turgieniew, Iwaszkiewicz, Błok, Malraux i Capote. Idą ręka w rękę z postaciami swoich dzieł. Niegruba książka może stać się biblią dla wielu czytelników. Wierzcie mi, że to nie bluźnierstwo.

Inżynier Jan z pierwszej części książki jest dla autora pretekstem do przyjrzenia się Hemingway’owi. Rylski wykorzystuje człowieka z krwi i kości to tego by zmierzyć ulubionego autora inną miarą niż własna – idealistyczna. W kolejnym rozdziale znów mamy ideał – Arina Timofiejewna z opowiadania Turgieniewa, która jest wspaniała do momentu, kiedy Rylski zda sobie sprawę, że może być taka nie tylko dla niego. Wypada z kategorii nietkniętych i znajduje miejsce w grupie „wielu znanych Rosjanek jak Karenina, Rostowa, Raniewska, ważna, sugestywna, obecna, ale jedna z wielu.”

beznazwy2Niespotykana jest wrażliwość eseisty na opisywane dzieła. Pisarz nie dość, że odkrywa przed nami swoje najdalsze i najwrażliwsze miejsca duszy, to oprowadza nas po nich bez wstydu czy zażenowania. Pokazuje najboleśniejsze czy najszczęśliwsze własne odkrycia z pogranicza literatury i filozofii, cierpliwie tłumacząc wszystko, co go zafascynowało. Wyjaśnia każdy tłumiony krzyk zachwytu i jęk zawodu. W „Po śniadaniu” po raz pierwszy i, jak dotąd jedyny, dopuszcza do skupienia uwagi na sobie.

Musiałem do tej książki sięgnąć po wino wyjątkowe. Takie, które będzie opowiadać swoją historię i stanie się godnym partnerem lektury. Tę potęgę mają wina Starego Świata, a w tym wypadku najlepiej prezentują się Włochy.

Barolo

Stąd pochodzi Barolo 2008 San Matteo. Co to za wino! „Italia classica” w najlepszym wydaniu – delikatność maliny i truskawki uniesiona kołysanymi wiatrem czereśniami (a to dopiero aromat). Język oszaleje od smaku, a podniebienie przytuli go z miłością jaką mogą dać tylko włoskie romanse. Julia przebiegnie zostawiając aromat fiołkowych perfum i wrażenie jedwabnej szaty na języku, a Romeo doda do tego męską siłę. I z tym zostaniecie na długo.

Wino dostępne z sklepie Winnice Europy za 120 zł

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s